Müügiruum avatud kokkuleppel
Kadaka tee 2, Tallinn, 10621
+372 50 77 538
info@piirdeaiad.ee

Puitaiad

Puitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis. Puidust piirdeaed on vastupidav ning sobib pea kõikjale. Tänapäeval ei pea puitaed välja nägema nagu harjumuspärane lippaed. Tänu laiale materjalivalikule, kaasaegsele puidutöötlemistehnikale ja värvidele on võimalik luua nii klassikalisi kui ka modernseid ning omanäolisi lahendusi.

Puitaiad liigitatakse üldjuhul kaheks:

Vertikaalsed puitaiad

Vertikaalsed puitaiad on kõige levinum valik. Tavaliselt sobivad need piirdeaiad hästi üldisesse tänavapilti, kuid kasuks tuleb siiski vaadata ka maja fassaadi ja naaberaedu. Verikaalse puitaia puhul kinnitatakse aialipid kruvidega põiklatile/põõnale, mis omakorda on kinnitatud poltidega aiaposti külge.

puitaed

Aialipid on kas saetud või hööveldatud puidust. Levinumad mõõdud: hööveldatud aialipid 18×95 mm ning hööveldamata aialipid 22x100mm. Aialippide pinnakattena on valida värvimise ja sügavimmutamise vahel. Horisontaalse põõnana kasutame höövelprussi 45x95mm või hööveldamata prussi 50x100mm.
Puitaiad saab muuta vastupidavamaks lisades aia ülemisele äärele nn U-liistu ehk kattelaua – aialipid on kaitstud niiskuse eest ja piirdeaed ise vandaalikindlam.

Puitaiad

Horisontaalsed puitaiad

Horisontaalsed puitaiad on ajalooliselt vähem levinud, kuid just viiasel ajal suurt populaarsust võitnud. Horisontaalse puitaia puhul kinnitatakse hööveldatud või hööveldamata lauad aiapostidele horisontaalselt. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad kui vertikaalse puitaia puhul. Piirdeaiad tagavad suurema privaatsuse, kui kasutada aial topeltlaudist – laudis kinnitatakse aiapostide mõlemale poole.

Kõrvuti asetsevate kruntide vahelised piirdeaiad on enamasti naabrite omavahelise kokkuleppe küsimus ega oma linnapildis eriti suurt tähendust, kuid piirdeaiad, mis lahutavad eramaad avalikult kasutatavast tänavast, on väga olulised miljöö kujundajad. Arvesse tuleks võtta naabruses olevad piirdeaiad, nende kõrgus ja tüüp ning samuti võiks uurida, kas kohalik omavalitsus on piirdeaedadele mingisugused piirangud seadnud.

Soovitused

  • jäta maapinna ja lippide vahele õhuvahe vähemalt 100mm
  • lippide üleulatus horisontaalsetest põõnadest maksimaalselt 250mm
  • immutatud materjal peab enne värvimist kuivama
  • männi puit sobib paremini immutamiseks, kuusk värvimiseks
  • värvimisel jätab männipuit oksakohad laiguliseks
  • puitaiad on traditsiooniline ja suhteliselt vastupidav piirdeaia tüüp
error: Sisu kopeerimine on keelatud!