Aiavõrk
Aiavõrk– eristatakse kolme tüüpi aiavõrke:
- keevisvõrk
- punutud aiavõrk
- loomade liikumise piiramiseks mõeldud loomavõrk
Tänapäeval leiab enim kasutust just keevisvõrk. Seda kasutatakse eelkõige vaheaedade ehitusel. Keevisvõrgu traadi diameeter on 1,8- 3mm.
Kuidas valida sobiliku aiavõrku?
Aiavõrgu jäikuse ja vastupidavuse määrab ära kasutatava traadi diameeter
Mida suurema diameetriga traat ja mida väiksema silmaga aiavõrk, seda tugevam ja vastupidavam jääb piirdeaed. Tähelepanu tasub pöörata ka aiapostide diameetrile ja postiseina paksusele. Ehituspoodides müüdavad peenema diameetriga 32- 38mm aiapostid jäävad meie kogemustele tuginedes nõrgaks, soovitame aiaposte diameetriga 42-50mm. Aiapostid soovitame betoneerida sammuga kuni 2700mm.
Võrk tõmmatakse esialgu pingule kas kätega või kasutades spetsiaalset võrgu kammi. Edasi liigutakse võrku pingutades ning seda järjest postide külge kinnitades. Klambrid on soovitav paigaldada iga 20-30cm tagant – näiteks 1500mm kõrgune võrkaed kinnitatakse aiapostile 6-7 klambriga.
Pärast keevisvõrgu kinnitamist ja esialgset pingutamist pingutakse aiavõrk üle spetsiaalsete pingutustangidega.
Selleks, et mitte kanda aiavõrgu pingeid edasi väravatele, tuleb väravaposti kõrvale betoneerida reapost ja toestada see kaldtoega. Sellise lahenduse puhul võtame väravapostidelt võrkaiast tuleneva pinge ja väravate funktsionaalsus on tagatud
Punutud võrkaia paigaldamisel on lisaks kinnitusklambritele ja pingutitele vaja ka pingutustraati ,mille külge aiavõrk riputatakse. Pingutustraatide arv sõltub võrkaia kõrgusest 1200- 1500mm kõrguse võrkaia puhul piisab kolmest pingutustraadist, 1500-2000mm kõrguse aiavõrgu paigaldamisel tasub arvestada nelja pingutustraadiga. Aiavõrgu kinnitamiseks pingutustraadile, v.a. ülemisele riputustraadile on kaubanduses saadaval nn. sidumistraat. aiapostide müük ja paigaldus
Loe lisaks: