Puitaiad
Puitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis. Puidust piirdeaed on vastupidav ning sobib pea kõikjale. Tänapäeval ei pea puitaed välja nägema nagu harjumuspärane lippaed. Tänu laialdasele materjalivalikule, kaasaegsele puidutöötlemistehnikale ja värvidele on võimalik luua nii klassikalisi kui ka modernseid ning omanäolisi piirdeaia lahendusi. Kohtades, kus soovitakse suuremat privaatsust, kaitset tuule või müra eest, paigaldatakse aialipid väikeste vahedega või paigaldatakse nö. topeltlaudis.
Puitu ostes tasub meeles pidada, et männi puit sobib paremini immutamiseks, kuusk värvimiseks.
Puitaiad liigitatakse üldjuhul kaheks:
Vertikaalsed puitaiad
Vertikaalsed puitaiad on kõige levinum valik. Tavaliselt sobivad need piirdeaiad hästi üldisesse tänavapilti, kuid tasub siiski vaadata ka maja fassaadi ja naaberaedu. Verikaalse puitaia puhul kinnitatakse aialipid kruvidega põiklatile/põõnale, mis omakorda on kinnitatud poltidega aiaposti külge.
Aialipid on kas saetud või hööveldatud puidust. Levinumad mõõdud: hööveldatud aialipid 18×95 mm ning hööveldamata aialipid 22x100mm.
Horisontaalse põõnana kasutame höövelprussi 45x95mm või hööveldamata prussi 50x100mm.
Aialippide pinnakattena on valida värvimise ja sügavimmutamise vahel. Sügavimmutuse korral kasutatakse autoklaavset meetodit, kus immutusvahend viiakse puitu vaakumi ja survefaasist koosnevas immutustsüklis.
Sügavimmutatud puit on oma värvuselt roheline või pruun.
Sügavimmutuse värvimarker ei ole vastupidav UV kiirtele, seega paari aasta jooksul muutub puidu pind halliks, samas immutuse põhieesmärk, kaitsta puitu mädaniku eest säilib.
Puitaia värvimisel on meie kogemuste järgi head vastupidavust näidanud Tikkurila veebaasil värv Villa Akva,
Puitaiad saab muuta vastupidavamaks lisades aia ülemisele äärele nn U-liistu ehk kattelaua – aialipid on kaitstud niiskuse eest ja piirdeaed ise vandaalikindlam. Tasub kinldasti mõelda ka aiasokli rajamisele piirdeaia alla, sellega kaitseme puitaeda poripritsmete eest ja samuti on aialippide alumised otsad maapinnast kõrgemal.
Horisontaalsed puitaiad
Horisontaalsed puitaiad on ajalooliselt vähem levinud, kuid just tänu viimasel ajal funkstiilis majade populaarsusele on palju hakatud rajama ka horisontaalseid puitaedu. Horisontaalse puitaia puhul kinnitatakse hööveldatud või hööveldamata lauad aiapostidele horisontaalselt. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad kui vertikaalse puitaia puhul. Piirdeaiad tagavad suurema privaatsuse, kui kasutada aial topeltlaudist – laudis kinnitatakse aiapostide mõlemale poole.
Kõrvuti asetsevate kruntide vahelised piirdeaiad on enamasti naabrite omavahelise kokkuleppe küsimus ega oma linnapildis eriti suurt tähendust, kuid piirdeaiad, mis lahutavad eramaad avalikult kasutatavast tänavast, on väga olulised miljöö kujundajad. Arvesse tuleks võtta naabruses olevad piirdeaiad, nende kõrgus ja tüüp ning samuti võiks uurida, kas kohalik omavalitsus on piirdeaedadele mingisugused piirangud seadnud.
Soovitused
- jäta maapinna ja lippide vahele õhuvahe vähemalt 100mm
- lippide üleulatus horisontaalsetest põõnadest maksimaalselt 250mm
- immutatud materjal peab enne värvimist kuivama
- männi puit sobib paremini immutamiseks, kuusk värvimiseks
- värvimisel jätab männipuit oksakohad laiguliseks
- puitaiad on traditsiooniline ja suhteliselt vastupidav piirdeaia tüüp